Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisi

Özel Bursa Anadolu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde; koroner by-pass ameliyatları, romatizmal kalp kapağı ameliyatları, aort anevrizma ve disseksiyon ameliyatları, erişkin yaş doğumsal kalp anomalileri ile ilgili ameliyatlar, periferik damar ameliyatları, karotid arter ameliyatları, varis ameliyatları ve periferik arterio-venöz fistül oluşturma ameliyatları ile hastalara hizmet verilmektedir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğimizde ameliyatlarımız sabah saat 08:00 de başlamakta ve hafta içi her gün poliklinik hizmeti ile operasyonlar desteklenmekte, operasyon sonrası hastaların takipleri titiz bir şekilde yapılmaktadır.

Kliniğimizde profesyonel bir ekip tarafından birçok büyük cerrahi merkezde dahi yapılamayan Koroner Re-Operasyon Cerrahisi ve Aortanın Acil ve Riskli Cerrahileri de başarıyla yapılmaktadır. Kliniğimizde özellikle yaşlı hasta grubu ve kadın hastalardaki mortalite hızı düşük seyretmektedir.

Koroner By-Pass Ameliyatı

Koroner by-pass ameliyatı; Koroner damarlarından bir veya daha fazla sayıdaki tıkanma sonucu az kanlanan kalp kasına yeterli kanı taşımak için yapılan bir uygulamadır. Bunu gerçekleştirmek için göğüs iç kısmından alınan bir atardamar (LIMA) ve buna ek olarak gerekli görüldüğünde, koldan çıkarılan atardamar (radial arter) ve bacaktan alınan toplar damar (safen ven) kullanılmaktadır. Bu uygulamalar ile tıkanıklık olan kısmın ilerisine daha fazla kanın gitmesi sağlanmaktadır.
Bu ameliyatlar kalp akciğer makinesi kullanılarak yapıldığı gibi; çalışan kalpte de gerçekleştirilmektedir. Uygun hasta grubuna ameliyatlar uyanık şekilde ve küçük bir kesi ile yapılmaktadır.
Daha önce koroner by-pass ameliyatı geçirmiş olan hastaların bir kısmında yeniden damar tıkanıklığı ve yeni konmuş olan damarların tıkanıklığı sonucunda yeniden ameliyat gereksinimi doğabilmektedir. Böyle durumlarda kliniğimizde Reoperasyon (yeniden ameliyat) dediğimiz uygulama, hastanın ilk ameliyatı da dikkate alınarak başarılı bir şekilde yerine getirilmektedir.

Kapak Ameliyatları

Doğumsal veya romatizmal hastalıklar nedeniyle bozulmuş olan kalp kapağı ameliyatları kliniğimizde başarıyla gerçekleştirilmektedir. Cerrahi sırasında dokuya saygı prensibi ile genellikle tamiri planlanan hastanın kapağının düzeltilmesinin mümkün olamadığı durumlarda, FDA onaylı mekanik kalp kapağı kullanılmakla birlikte çok genç ve isteyen hastalara gerekli görüldüğü takdirde bioprotez denilen doku kapağı da kullanılmaktadır.

Aort Cerrahisi

Kalpten çıkan ana damar olan “aorta’da çeşitli nedenlerle ileri derecede genişleme (anevrizma) ya da daha ağır bir tablo olan katmanlarının yırtılması (diseksiyon) durumu oluşabilmektedir. Birçok tam teşekküllü merkezde müdahale edilemeyen bu hastalığa kliniğimizde gerekli ameliyat yapılabilmektedir. Bu operasyonda hastalıklı “aorta’nın yerine yapay damar grefti kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Periferik Damar ve Varis Cerrahisi

Hastanemizde ayrıca, Karotid arter (boyun damarları tıkanıklığı) ve periferik damar cerrahisi de yapılmakta olup, özellikle bacaklardaki toplardamarlarda genişleme olarak bilinen varis hastalığının skleroterapi (ilaç enjeksiyonu) veya cerrahi tedaviside başarıyla yapılmaktadır. İhtiyaç duyulduğu takdirde böbrek hastalarına Arterio-Venöz fistül açılma cerrahisi de uygulanmaktadır.

Poliklinik

Hastalarımızın ameliyat öncesi ve sonrası takipleri Kalp-Damar Cerrahisi Polikliniğinde uzman doktorlar tarafından titiz bir şekilde yapılmaktadır. Hastalarımız 24 saat boyunca 451 09 09 numaralı telefonlardan uzman doktorlarımıza ulaşarak sorunlarına çözüm bulabilirler.

AMELİYATLA İLGİLİ MERAK EDİLENLER
Ameliyata girmeden önce hastamızı görebilir miyiz?
Refakatçi kalabilir miyiz?
Ameliyat öncesi herhangi bir ön hazırlık yapmamız gerekiyor mu?
Ameliyat süresi nedir?
Hastamız ameliyattan çıktımı?
Hastamız yoğun bakımda kaç gün kalır?
Ara yoğun bakımdaki hastayı görebilir miyiz?
Dikişler ne zaman alınır?
Göğüs Korsesi ve Varis Çorabı ne kadar süre kullanılacak?

 

Ameliyat sonrası

 

 • Taburcu olduğunuzda yolculuğunuzu doktorunuzun önerisi yoksa özel araba veya otobüs ile yapabilirsiniz.Ara ara mola verip bacaklarınızı dinlendirebilirsiniz.
 • Eve döndüğünüzde merdiven varsa,acele etmeden yavaş yavaş dinlenerek çıkınız.Yorulur veya başınız dönerse oturunuz.
 • Evde gündüzleri uyumak yerine geceleri uyumayı tercih ediniz. Günde en az iki kez 20 veya 30 dakika dinleniniz.
 • Günde 20-30 dakika yürüyüş yapmaya çalışınız. Efor esnasında yorgunluk, baş dönmesi, gözünüzde kararma vs. hissederseniz mutlaka dinlenmeye geçiniz.
 • Keyifsiz olmanız ve halsizlik hissetmeniz normaldir. Bu durum 4-6 haftadan fazla devam ederse doktorunuza başvurunuz.
 • Diyet listesine uygun besleniniz.
 • İlk haftalarda ameliyat yaranızın çevresinde morluklar, ağrı, kaşıntı ve şişlik olabilir normaldir.Akıntı olduğu durumlarda doktorunuza danışınız.
 • Güneş altında kalmayın, aşırı soğuk ve sıcaktan da uzak durunuz. Yaranız iyileşinceye kadar (birkaç ay )havuza, denize ve küvete girmeyiniz.
 • İlk 1,5 ay boyunca sırt üstü yatınız. Yan yatmaktan kaçınınız.
 • Ameliyattan sonra bir buçuk ay sonra 2 kilogramdan fazla ağırlık kaldırmayınız, ağır eşyaları çekip itmeyiniz. Tek kolunuza ağırlık vererek yataktan doğrulmayınız.
 • Taburcu olduktan sonra kese yapmadan liflenip, ılık suyla duş alabilirsiniz. Tüm yaralarınızı sabunlayabilirsiniz.
 • 1,5 ay boyunca korsenizi gece ve gündüzleri takınız.
 • Yara olan bacağınıza bacakta şişme olduğu sürece varis çorabı giyiniz. Sabahları yataktan kalkmadan ayağınızın altına yastık koyarak varis çorabınızı giyiniz, yatarken çıkarınız. Varis çorabınızı elde yıkayınız.
 • Ameliyattan sonra kontrollerinize düzenli geliniz. Gelmeden birkaç gün önce randevu alınız. Beraberinizde reçetenizi, röntgen filmlerinizi ve varsa tetkik sonuçlarınızı getiriniz.
Hasta olarak yanımda neler getirmeliyim?

Kimliğiniz veya sürücü belgeniz mutlaka yanınızda olmalı, Ödeme statünüze göre sağlık sigorta kartınız, kurum sevk kağıdınız veya sağlık karneniz, Doktorunuz talep ettiyse tıbbi kayıtlarınız, radyoloji grafikleriniz veya daha önceki tetkik sonuçlarınız, Kullandığınız tüm ilaçlarınız veya ilaç listeniz.

Hastamızı ziyaret ederken nelere dikkat etmeliyiz?
 • 1Lütfen, Çocuk ziyaretçi getirmeyiniz.
 • 2Hastalarımızın sağlığı için hastane içerisinde sigara içmeyiniz.
 • 3Hijyen nedeniyle hasta katlarına çiçek çıkarmayınız.
 • 4Hastalarımızın sağlığı açısından, oda içerisinde 3 kişiden fazla bulunmayınız.

Doktorlarımız

Doktor Adı Bölümü Özgeçmiş
  Mustafa SEZEN Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı  Doktor Sayfası