İç Hastalıkları

İç Hastalıkları

Tecrübeli ve geniş uzman bir dahiliye doktor kadrosuna sahip hastanemizde toplumumuzda çok yaygın olarak görülen Hipertansiyon ve Şeker Hastalığı tedavilerinin yanında; guatr, mide ve bağırsak hastalıkları, karaciğer, böbrek ve diğer dahiliye ile ilgili rahatsızlıkların, tanı tedavi ve takipleri, gelişmiş tıbbi cihazlar ve modern laboratuvar imkanları eşliğinde yapılmaktadır.

CHECK-UP NEDİR?

Erken tanı amacıyla şu anki sağlık durumunuzu belirlemek için yapılan muayene ve testlere check-up adı verilir. Amacı hastalığı erken tanımak ve hatta oluşmadan önce önlemek olduğu için altı ayda bir şikayetler oluşmadan yaptırılmaktadır. Siz daha erken davranın!

Kalp-damar rahatsızlıkları ve kanser başta olmak üzere bir çok ciddi rahatsızlık, geç teşhis edildiği durumlarda üzücü sonuçlar doğurmaktadır. Oysa birçoğunun tedavisi, erken teşhis ile mümkündür. Örneğin meme, rahim ağzı, prostat ve kalın bağırsak kanserleri, erken dönemlerde yakalandıklarında %100 tedavi edilmektedir.

Saklanmalarına izin vermeyin !

Şikayetiniz olmasa da, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet gibi sorunlarınız sizden saklanıyor olabilir! Uzman bir doktor nezaretinde gerçekleştireceğiniz check-up sayesinde bu tip sağlık sorunlarınızı tespit edebilir ve gerekli önlemleri geç kalmadan alabilirsiniz.

Yetişkin Ekonomik Check-Up Yetişkin A-Tipi Check-Up 40 Yaş Üzeri Bayan Çocuk 06-14 Yaş Check-Up
Çocuk Hast. Muay.
KBB Muayene.
Göz Muayene
Gaitada Parazit
Boğaz Kültürü
Kan Grubu
Kadın Doğum Muay.
Dahiliye Muayene
Genel Cerrahi Muay.
Akciğer Grafisi
Tüm Batın USG
EKG
Akş(Glikoz)
Üre
Kreatinin
Ürik Asit
SGPT
SGOT
Kolesterol (Total)
HDL Kolesterol
LDL Kolesterol
Trigliserid
Hbs Ag
Alkalen Fosfataz
Tam İdrar Tahlili(TİT)
Tam Kan Sayımı
Sedimantasyon
TSH
GGT
Sodyum
Potasyum
Kalsiyum
Pap Smear(vajinal Smear)
Servikal Kültür
ŞEKER HASTALIĞI

Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir. Pankreas, kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla şeker, karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir.
Şeker durumu açken yemekten 1-2 saat sonra; Normal kimselerde: 80 mg. 140 mg. Orta derecede: 130 mg. 190 mg. Ağır derecede: 160 mg. 215 mg.

2 çeşit şeker hastalığı vardır.
Şekersiz Diabet:
Hipofiz bezinin arka tarafından salgılanan antidiüretik hormonun yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes insipidus denir.
Şekerli Diabet:
Pankreasın salgıladığı insülin yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes mellitus denir. Şeker hastalığını doğuran nedenler dengesiz beslenme, şişmanlık veya sinir bozukluğudur. Bazı kimselerde de irsiyet önemli bir rol oynar. Hastalığın başlangıcında çok yemek ve su içmek ihtiyacı vardır. İdrar miktarı da artar. Kadınların idrar yapma yerlerinde kaşıntı vardır. Ayrıca devamlı yorgunluk hali görülür. İleri safhada devamlı baş ağrısı, el ve ayak titremeleri, iştahsızlık, aseton kokusuna benzer nefes kokusu, ter kokusu, adele krampları, hafıza zayıflığı, kısmi veya tam felç, iyileşmeyen yaralar ve uykuda sayıklama görülür. Şeker hastalığı tedavi edilmezse sonuç damar sertliği, kalp yetmezliği, göğüs anjini, görme zayıflığı, katarakt, karaciğer hastalıkları, siroz olabilir.

İki çeşit şeker koması vardır.
Diabetik Koma:
Daha ziyade şeker hastalarında görülür. Nedeni, insülin verme zamanını geçirmek, gerektiğinden az miktarda insülin vermek, bağırsak iltihabı, bademcik iltihabı, grip veya iyileşmeyen yaralardır.
Şeker Eksikliği Koması:
Tıp dilinde hipoglisemi adı verilen bu çeşit koma, terleme, titreme, çırpınma huzursuzluk, şiddetli açlık, ve aşırı duygusallıkla başlar. Nedeni, fazla miktarda insülin vermek veya çok miktarda karbonhidratlı yiyeceklerle beslenmektir.
Şeker hastaları haftada en az iki kere ılık banyo yapmalıdır ve sonra da vücutlarının her tarafını ılık bir havlu ile ovmalıdır. Kabız veya ishal olmamalıdırlar. Perhiz yapmalıdırlar. Erken yatıp erken kalmalıdırlar. Ağız, boğaz ve diş sağlığına aşırı özen göstermelidirler. Masaj, beden hareketleri ve açık havada yürüyüşü ihmal etmemelidirler.

Doktorlarımız

Doktor Adı Bölümü Özgeçmiş
  Harun YILMAZ İç Hastalıkları Uzmanı  Doktor Sayfası
  Hülya Akdeniz ÜNTUT İç Hastalıkları Uzmanı  Doktor Sayfası