Deri ve Zührevi Hastalıklar

Deri ve Zührevi Hastalıklar

Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğimiz, üstün hizmet kalitesi ve kullandığı son model teknolojik cihazlarla , deneyimli uzman doktorumuz yönetiminde, tüm deri hastalıklarında tanı ve tedaviye yönelik hizmet vermektedir. Çeşitli deri hastalıkları dışında, kriyoterapi (dondurma tedavisi) allerjik egzemalarda patch test (yama testi) uygulaması, prick test, elektrokoterizasyon, biyopsi, LAZER EPİLASYON ve küçük cerrahi müdahaleler de yapılmaktadır.
Deri Yama Testi (Patch Test)
Temas edilen maddelere karşı reaksiyon geliştirmiş olan hastalarda bu reaksiyonun alerjik olup olmadığını ve alerjik ise hangi maddenin buna sebep olduğunu belirlemekte kullanılan bir testtir.
Allerjik etkisini geç ortaya çıkaran ilaçlar için ilacın özel bir malzeme içinde sırta yapıştırılarak yapılan bu test, 48 saat süre ile tutularak açılmasını takiben 96. saate kadar cilt bulgularını oluşturur. Cildiye uzmanlarımız tarafından uygulanan Yama Testi (Patch Test) allerji olduğunda testin uygulandığı alanda küçük kırmızı bir döküntü olur.
Alerji deri testi (Prick Test)
Prick Test bir alerji testidir ve daha çok alerjik nezle ve astıma yol açabilen ev tozları, çimen polenleri, hayvan tüyü gibi nedenleri tespit etmek amacı ile kullanılır.
Alerji yaptığından şüphelenilen veya alerji yapma potansiyeli yüksek olan ev tozu akarlarının proteinleri, ağaç, çiçek tahıl polenleri, hayvan tüyleri, küf mantarları gibi birçok alerjenden hazırlanan solüsyonların çok küçük miktarları, ön kolun iç yüzüne veya sırta damlatıldıktan sonra plastik bir çubuk ya da benzeri sert bir cisimle damlanın altındaki cilt hafifçe zedelenir. Alerji varlığında 30 dakika içinde, alerjenin damlatıldığı yerde alerjik reaksiyonun şiddetine göre hafif bir kızarıklıktan oldukça büyük sertlik ve şişmeye kadar varan bir deri reaksiyonu görülür. Testi yapan hekim bu alerjik reaksiyonların büyüklüğünü ölçerek hastanın alerjisi olup olmadığını ve eğer alerji varsa hangi maddelerin alerji yaptığını belirler.
Dermatoloji Bölümü’ne bu sene eklenen PUVA cihazı, esas olarak psoriasis (sedef hastalığı), vitiligo ve birçok deri hastalığının tedavisinde kullanılan bir cihazdır. En son teknoloji PUVA cihazımız ile ışık tedavisi gereken hastalarımızda, uygun fiziki koşullarda, rahat ve temiz ortamlarda güvenilir tedavi olanağı sağlamaktayız.
PUVA tedavisinde, en çok yarar elde edilen hastalık psoriasis yani bilinen adıyla sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı iç organları tutmayan, bulaşıcı olmayan genellikle iyi seyirli bir hastalıktır. Hastalık seyrek olarak stres ve başka faktörlerin etkisiyle deride yaygınlaşabilmektedir. Bu durumda kontrol altına alınması da zorlaşabilmektedir. Hastalığın bu şeklinde ultraviyole tedavisi ilk seçenek olarak tek başına veya çeşitli ilaçlarla beraber olarak kullanılmaktadır. Bu terapiyle hastalar haftada 3-4 seans şeklinde ultraviyole ışığı üreten kabinlerde deri tiplerine göre birkaç dakika kalırlar. Yaraların iyileşmeye başlamasıyla seans sayıları azaltılarak sonlandırılır.
Ultraviyole tedavisinden yarar gören diğer bir hastalık da vitiligodur. Bu hastalık da sebebi tam olarak bilinemeyen stres faktörünün etkili olduğu bir deri hastalığıdır. Bu hastalıkta, bilinmeyen bir nedenle derinin renk yapmadan sorumlu hücrelerinin renk oluşturamamasıyla cildin çeşitli alanlarında belirgin olarak ortaya çıkan yama şeklinde beyaz alanlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Deride geniş alanları kapladığında o bolgedeki hastalıklı hücreleri uyararak etki gösteren ultraviyole tedavisi kullanılır.
Yukarıda saydığımız hastalıklar dışında liken, allerjik egzema, bazı deri kanserleri gibi 20’ye yakın deri hastalığında ultraviyole terapisi güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Örneğin sedef hastalığında bu tedavinin başarısı yaklaşık olarak %80-90 oranındadır. Tabi ki her tedavide olduğu gibi bu tedavide de belli seanslara ulaşılıp da yeterli sonuç alınamayan hastalarda tedavi sonlandırılarak farklı bir seçenekle tedavi devam ettirilir.
Kliniğimizde;
– Allerjik hastalıklar
– Akne, egzama, siğil
– Mantar hastalıkları
– Kriyoterapi(Dondurma yöntemi) ile tedavi
– Derideki döküntüler – Kıllanma problemleri
– İltihabik deri hastalıkları
– Yanıklar
– Tırnak Hastalıkları ve tırnak batması
– Ürtiker – Asırı terleme (el,ayak ve koltuk altı) tedavisi
– Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
– Saç dökülmesi
– Hamilelik ve yaşlılık lekeleri
– Benler – Sedef hastalığı
– Derideki selim ve habis tümörler
– İlaç Reaksiyonları
– Haşere ısırıkları
Tetkik ,teşhis ve tedavileri yapılmaktadır.

Doktorlarımız

Doktor Adı Bölümü Özgeçmiş
  Dr. Ali Sait ÇAL Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı  Doktor Sayfası