Beyin ve Sinir Cerrahisi

Kardiyoloji

Beyin Cerrahisi Kliniğimizde hastalara;

Felçler,Bel fıtıkları ve bel ağrıları,Boyun fıtıkları ve boyun,omuz ve kol ağrıları,kafa travmaları ve kırıkları,Bel travmaları ve buna bağlı felçler,Beyin kanamaları ve buna bağlı felçler,Beyin Tümörleri,Omurilik Tümörleri
alanlarında üst düzeyde ve modern tıp anlayışına uygun şekilde hizmet verilmektedir.
Hastanemiz; açık MR ve tomografi merkezleriyle özel anlaşmalı olarak, işbirliği içinde çalışmaktadır. Boyun fıtığı, bel fıtığı ameliyatları mikroskobik cerrahi olarak yapılmaktadır. Bel fıtığı ameliyatı olan hastalar ertesi gün ayağa kaldırılmakta ve 3 gün içerisinde taburcu edilmektedir.

 

BEL FITIKLARI

Bel ağrıları hemen hemen toplumun bütün kesimlerinde görülen bir olgudur. Bel ağrıları denilince de son zamanlarda görüntülü ve yazılı basında yer alan bel fıtıkları akla gelmektedir. Bel fıtıkları aslında Hipokrat zamanından beri tanımlanmıştır. Ancak bugünkü anlamda açıklaması 1934 yılında yapılmıştır. Kısaca anlatırsak, iki bel omuru arasındaki kıkırdak yapıdaki yumuşak dokunun yani Nucleus Pulpaus’unetrafındaki onulus fibrasus dediğimiz kapsülü yırtarak kendi yatağından dışarı çıkmasıdır. Bu olay eğer bel bölgesinde olursa bel fıtığı, boyunda olursa boyun fıtığı adını alır. Yuvasından fırlayan fıtıklanmış doku hemen yanıbaşında seyreden sinir köküne baş yapmaya başlar.Basıya uğrayan sinir kökünün yerine ve seviyesine göre hastalarda ağrı, uyuşma ve motor güç kayıpları oluşur.

Bel fıtıkları her seviyede oluşursa da en çok L 4 -5 dediğimiz aralıkta oluşmaktadır. L5 -5, ve L 3-4 bölgelerinde ise kısmen daha az oluşmaktadır. Hastalığın oluşmasında genetik yapılanmasından başlayarak hastaların yaşam koşulları, beslenme, kötü alışkanlıklar ve çalışma şekli ve mesleki faktörlerin etkili olduğu söylenebilir.
Hastalığın başlangıcında , ağır bir cismin veya ağır bir efordan sonra bel ağrısı şikayetleri vardır. Bel ağrısı kalçaya ve zamanla uyluk ortasından bacağa yayılır. Efor ve hareketle artar. Daha ileriki zamanlarda aynı bacakta uyuşma ve güç kayıpları oluşur. Uygun zamanda ameliyat edilmez ise olay bacağın felci ile sonuçlanır. Bu dönemden sonra ameliyat edilmek hastalara pek fayda sağlamaz.

Hastalığın teşhisi mutlaka beyin cerrahı, nöroloji veya fizik tedavi hekimlerince yapılmalı ve değerlendirilmelidir. Günümüzde en değerli tanı vasıtamız MR dediğimiz tetkikle yapılmaktadır. Tedavi olarak hastalara istirahat medikal ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Gerektiğinde ameliyat edilmektedir. İki önemli kavramı iyi değerlendirmek gerekir. Bunlardan biri her bel ağrısı bel fıtığı değildir, ikincisi ameliyat endikasyonu değerlendirmesinin mutlaka beyin cerrahı uzmanı tarafından yapılmalıdır.
Kafa travmalarına bağlı beyin kanamaları, beyin tümörleri ameliyatları da yapılmaktadır.

Doktorlarımız

Doktor Adı Bölümü Özgeçmiş
  Osman Okan YAMAN Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı  Doktor Sayfası